Milé maminky, dnes mám potřebu napsat článek, který se týká nevhodného sedu malých dětí.

Velkou část dne trávíme na podlaze různými hrami. V sedu děti volí pozici, která je jim nejpohodlnější. Sami nepřemýšlejí, jestli je to pozice správná nebo špatná. Všimla jsem si, že mnoho dětí sedí s nožičkami vytočenými do stran.

Říká se tomu sed do W. 

Sed W vypadá tak, že dítě sedí na zadečku, má kolena lehce od sebe
a nožky jsou vytočené lýtky ven. Tvarem napodobuje písmeno W.

Lékaři a fyzioterapeuté uvádí, že tento sed je pro děti nevhodný a narušuje jejich správný vývoj. Může mít špatný vliv na růst, motorický vývoj a držení těla. Často se týká dětí, které mají oslabené břišní a zádové svaly. Tato poloha je pro ně příjemnější než jiné, protože v ní snadněji udržuji rovnováhu.

 

U sedu do W jsou kyčle, klena a kotníky ve špatné poloze/ose. Tato poloha je pro ně nepřirozená a dalším pootočením může dojít k poškození a ortopedickým problémům v dospělosti. Nevhodným sedem se také přetěžují svaly a šlachy. Základnou této polohy jsou nohy, které drží rovnováhu místo svalů trupu a břicha. Dochází tak k oslabení, které může vést k dalším problémům. 

Jak tedy správně sedět?

Zde je několik variant, které můžeme dětem nabídnout…

  • turecký sed
  • boční sed
  • natažené nohy
  • paty pod zadečkem

Uvádí se, že kolem věku jednoho roku lze tento sed ještě tolerovat.  Kolem druhého roku bychom již měli dětem vytvářet návyky na správný sed nejlépe nápodou a upozorněním.

Jedním z doporučení je také vést děti k dostatečnému pohybu a cvičení, aby přirozeně zpeňovaly celé tělo a vývoj šel správným směrem. 🙂

Sdílení