Je tomu už pár let nazpět, kdy jsem u svého třetího dítka Matýska propadla kouzlu látkování, tedy používání látkových plen. S odstupem času na toto období ráda vzpomínám.

Důvody látkování byly nejen finanční. Mohla jsem se také vyřádit kreativně. Zužitkovala jsem spoustu starých bavlněných košil, triček a také ručníků tím, že jsem z nich našila plenky. Těšilo mne i vědomí, že nezatěžuji přírodu zbytečnými odpady.

U dvou starších dětí, které jsou nyní již dospělé, jsem používala kombinaci jednorázových i látkových plen. Tehdy to ovšem byly ještě klasické bílé bavlněné čtverce. Využity byly hlavně v druhém roce života, kdy byly nošeny do náhody. Moc se osvědčily, oba byli ve dvou letech již bez plen.

O pár let později už se objevily látkové pleny, které se daly používat jako jednorázovky. Byla jsem hodně nadšená. Informací nebylo mnoho, ale postupně jich přibývalo. Rostla také nabídka v obchodech. Koupila jsem pár vzorků a podle nich začala doma vyrábět naše. Nejprve jen tak na zkoušku, ale i ty se povedly a my měli své originální plenky. Šité, pletené i háčkované.

Mnou ušité flísáčky

S každou další plenkou rostla chuť na novou. A naše sbírka se rozrůstala. Na plenky padly v počátku taťkovy staré bavlněné košile a ručníky. 

Některé plenky byly kupované nové a některé z druhé ruky. U tohoto typu plenkových kalhotek, se dbá na velkou savost a měkkost. Součástí jsou tak zvané vkládačky, kterých můžete dát libovolně na sebe. Doporučuje se navýšit počet třeba na spaní, aby se zabránilo protečení. K těmto plenkovým kalhotkám se musí použít ještě svrchní kalhotky

Svrchní kalhotky jsou opatřeny polyuretanovým zátěrem, který brání protečení, ale zároveň jsou prodyšné. Přes letní období jsme na doma nosili jen tak a dělali parádu. 

Objevili jsme také plenky dva v jednom, které se opravdu používají jako jednorázovky. Ty se staly po čase našimi favority

A takhle vypadá plenka 2v1 v akci

Svrchní kalhotky jsme měli pletené i háčkované. Říká se jim vlňáčky. Jsou z pravé ovčí vlny, přičemž se využívá vlastnosti lanolínu, proti propustnosti vlhka. Zároveň zůstává zachována prodyšnost a kůže děťátka může dýchat.

Plenky 2v1 umožňují lepší manipulaci, když dítě začíná chodit na nočník. Abych podpořila Matýskovu samostatnost, postupně jsme z plenkových kalhotek přešli na tréninkové kalhotky. Mohl si je sám kdykoliv sundat a obléct.

Časem jsme vychytali různé mouchy a nedostatky. Našli jsme si takové plenkové kalhotky které seděly, neprotékaly, nedělaly moc velký zadek, dobře se zapínaly a bezproblémově udržovaly. K plenkovým kalhotkám jsme na nožky občas používali návleky. 

Moderní látkování bylo tehdy na vzestupu a všechny plenky a příslušenství jsme bez problémů prodali dalším nadšeným zájemcům. Maty, stejně jako jeho sourozenci, byl kolem druhého roku bez plen. Celé látkovací období byl v pohodě. Jen se občas nechtěl fotit a utíkal mi. 😀 Zrovna u focení plenek to teda vůbec nevadilo.

Nutno dodat, že jsem tehdy nenatrefila ve svém okolí na žádnou látkující maminku. Byla jsem tak trošku za exota, který si přidělává práci. Vedle domu nám na šňůře visely látkové pleny, aby je sluníčko vybělilo a rychle schly.

 Já ale měla a mám z látkování dodnes moc dobrý pocit. A to je hlavní.

Jaké mohou být obecně důvody, proč začít látkovat?

Zdravotní
Řada rodičů i odborníků je přesvědčena, že dětem je lépe v bavlnce než v jednorázových plenkách. Ty totiž nejsou zdaleka jen z papíru, jak by se mohlo zdát podle často užívaného názvu, ale asi z poloviny (zejména absorpční gel a nepropustné vrstvy) jsou vyrobeny z chemických látek, tedy původně z ropy. Navíc jsou plenky různě parfémované, což miminka může dráždit. Dalším diskutovaným problémem je přehřívání pohlavních orgánů, které podle některých studií neprospívá jejich správnému vývoji zejména u chlapců.

Finanční 
Používáním látkových plenek můžete ušetřit značnou sumu, zejména pokud to bude vaše priorita. Pokud se rozhodnete pro moderní látkové plenky, musíte počítat s vyšší počáteční investicí, v dalším období jsou už náklady minimální. Plánujete-li navíc další potomky, můžete většinu plenek použít i pro ně, čímž se náklady výrazně sníží.

Ekologické
I když i látkové plenky zatěžují (zejména při praní) životní prostředí, ze vzájemného srovnání s jednorázovými vycházejí mnohem lépe. Každé dítě v jednorázových plenkách vytvoří za dobu jejich používání přibližně 1 tunu odpadu, která se rozkládá až 500 let.

Co říci závěrem?

Každý z nás by se měl občas zamyslet nad tím, že i malými činy může přispět k lepšímu životnímu prostředí pro všechny žijící tvory na naší planetě. Vytváření odpadů vede ke mnoha problémům v přírodě a ta nám to vrací jako bumerag v jiné podobě… ale to už je na jiné téma.

Přeji Všem krásné předjaří…

Zajímá Vás dění kolem dětí? Zvu vás do uzavřené skupinky na facebooku…

Rodičem s nadhledem

Rádi byste věděli, jak předcházet problémům s adaptací?

Pár tipů pro Vás zde… 

Klíč k pohodové adaptaci ve školičce

Sdílení