Máme rádi Chorvatsko. Je to nejčastější destinace našich dovolenkových výjezdů. Nejvíce nás přitahuje průzračné moře, kde lze vidět rybky plout, bílé skály, které se pyšně vystavují slunečnímu svitu a vůně borovic, jež společně se zvuky cikád vytvářejí báječnou pohodovou letní atmosféru.

V letošním roce jsme první půlku dovolené strávili v Istrijské Pule. Bylo to za ty roky poprvé, co jsme se vydali do této severní části země. Hlavním důvodem byl šachový turnaj, kterého se náš Maty účastnil. Už několik let jsme přemýšleli, že zkusíme propojit šachy s dovolenou u moře. 

V posledním červnovém týdnu se v Pule koná každoročně mezinárodní otevřený turnaj OPEN PULA. Letos to byl již 33 ročník. Turnaj se odehrává v luxusním prostředí istrijského hotelu Hotel Park Plaza. Účastní se hráči z různých koutů světa. Podmínky jsou parádní. Velký světlý sál, kterému nechybí klimatizace. Hraje se v podvečerních a večerních hodinách.

 

 

Do Puly jsme přijeli o den dříve, abychom se v klidu ubytovali a stihli i s Matym prohlídku památek města. Ubytovaní jsme byli v soukromém apartmánu, který jsme vyhledali přes booking. Lokalitu jsme záměrně plánovali co nejblíže hotelu a zároveň u moře poblíž jedné zátoky s pozvolným vstupem do moře. 

 

 

Moc jsem se těšila na historickou část města a tak jsme se vydali hned druhý den na prohlídku. Cestou nás stihl lehký déšť. V centru města u Augustova chrámu už nás ale vítalo sluníčko. 

 

 

A tady to nejhezčí z Puly… Římský amfiteátr. Je postavený z místního vápence v prvním století našeho letopočtu. Lze si jen představovat, jak asi vypadaly gladiátorské zápasy, nebo v pozdějším období rytířské turnaje, které se zde kdysi konaly.

 

 

Jeden večer se po dešti na nebi objevila jedna z nejhezčích dvojitých duh, co jsem kdy viděla. Byla to úžasná podívaná. 

 

 

A zpět k šachovému turnaji. V uplynulém školním roce Maty téměř nehrál větší turnaje, aby neměl ve škole velkou absenci. V posledním týdnu školy však už o nic nejde a turnajem si lehce prodloužil prázdniny. 

Na turnaj jsme nejeli s žádným větším cílem. Na turnajích tohoto typu, kde se děti potkávají s dospělými, jde především o sbírání zkušeností a když se podaří připsat si pár elo bodů, je to fajn. První půlka turnaje se Matymu vydařila lépe. Ve druhé více chyboval a moc se nedařilo. I přesto zaslouží pochvalu, většinu partií hrál více jak 4 hodiny a soupeři nedostali body jen tak. 

Maty si uhrál 3 bodíky a připsal si 39 elo bodů na fide.

 

 

V době, kdy Maty hrál, jsme také trošku pracovali. Ne, nelekejte se, školičkové děti jsem si sebou nevzala. Ale až na dovolené jsem měla konečně čas napsat další článek na blog, vložit další školičkové příspěvky a na hrubo dopsat svůj ebook, na kterém jsem pracovala od zimy. Jsou to takové ty pracovní aktivity, které u mne nejsou moc vidět a na kterých pracuji často o večerech nebo víkendech. 

 

 

V dopoledních a večerních hodinách byl čas i na radovánky ve vodě. Turnaje se účastnily další děti z České a Slovenské republiky. S nimi jsme se potkávali na pláži a na tréninkových přípravách a rozborech. 

 

 

Až na pár výjimek, jsou pláže v Pule skalnaté. Tohle nás hodně překvapilo, přestože jsme to čekali. Zvyklí na jižní oblázkové pláže, procházeli jsme se po pobřeží a sledovali, jak se s tímto přírodním úkazem vypořádali moře chtíví lidé. Tu ten tam plácek byl opravdu využitý a my jsme někdy žasli, kudy se tam lidé dostali. Místo pozvolných vstupů žebříky do vody a v jednom místě dokonce vznikl malý přírodní bazének pro děti.

 

 

Na konci týdne za námi přijeli Filip a Naty. Oběma skončil semestr na VŠ a Naty dohrála MČR žen. Oba se už moc těšili na odpočinek a na nás. 🙂 

 

 

Týden v Pule uběhl jako voda. My se přesouváme trajektem na ostrov a začíná nám rodinná dovolená… ale to už třeba v dalším článku…

 

 

Naše šachově – pracovní dovolená byla moc fajn. Kromě šachu, práce, koupání a kultury jsme stihli pár vycházek, vyzkoušeli chorvatskou pizzu a těstoviny a také jsme hodně spali. A světe div se, stihla jsem přečíst i knížku.

Přeji i Vám krásné dovolenkové dny…

Sdílení