Minulý rok byla naše rodinka a děti ze školičky svědky malého zázraku přírody.

Naší Fifince (morčátku) se narodila miminka. Morčátka byla plánovaná. Pár týdnů jsme žili v napětí, zda se to povedlo. Když se Fifince začalo zvětšovat bříško, měli jsme velkou radost a těšili jsme se na malé morčátka.

 

 

Pro naše zvířecí mazlíky máme vyčleněnou malou místnůstku ve sklepě. Je to tedy spíš pokojíček. Kromě morčátek máme ještě králičí holku Emu a kočičku Kessie. Abychom je měli pod dozorem (když nejsme doma), máme u nich umístěnou kamerku. To se nám moc hodilo právě v době, kdy jsme očekávali den porodu a nechtěli jsme Fifinku příliš rušit. Je to celkem plaché morčátko.

 

 

Jeden večer jsem viděla přes kameru, že je Fifinka neklidná. Měla jsem v plánu ještě vyčistit klec, když už se ten velký den blížil. Šla jsem tedy za ní a když jsem přicházela, právě se rodilo první miminko. Byla jsem potichu, abych jí nerušila. Nechala jsem svítit pouze světlo z chodby. Udělala pár fotek a koukala jsem se s úžasem na ten zázrak přírody.

 

 

Další dvě miminka se narodila vzápětí. Fifinka všechny své miminka pečlivě očistila a chránila. Vše proběhlo bez problémů. Druhý den jsme miminka přenesli do čisté klece, zvážili, mazlili a chodili se dívat jak se mají čile k světu. Jako první se narodila holka a pak dva kluci.

 

 

A tak to šlo i další týdny. Morčátka rostla a za čas dva kluci odešli do jiných domovů. Naštěstí k našim kamarádům, proto o nich víme jak se mají. Doma zůstala s maminkou holka, kterou Maty pojmenoval Joumí.

 

 

V létě, když morčátka odcházela do jiných domovů, napadlo mne vytvořit z fotek knížku, abychom měli památku. Knížka je vzpomínkou i pro děti ze školičky. I ony si je mazlily, když jsme chodívali na zahradu.

 

 

Knížka je vyrobená z reálných fotek. Každá stránka obsahuje jednoduchý text. Knížku jsem oživila přiřazovací aktivitou. Vyrobila jsem obrázky ikon v kolečku, které dítě přiřazuje ke stránkám. Každá obrázková ikona souvisí s textem a obrázkem. Po přečtení textu dítě vybírá obrázek, který patří ke stránce. 

 

 

Ke knížce jsou vytvořeny bonusy. Například puzzle s obrázkem Fifinky. Jedno z názvem, jehož součástí je i předloha. Druhé je variabilní. U něho počet a tvar dílků můžete přizpůsobit věku a schopnostem dítěte. Později můžete dílky navyšovat opětovným rozstřižením. 

 

 

Dalším bonusem jsou výukové kartičky, které jsou přehledně rozděleny na péči, potravu a bydlení. Dítě tak dostane ucelený přehled o péči a starost o morčátko. Je to dobrá průprava, pokud se chystáte morčátko pořídit domů.

 

 

A zde další aktivity, které jsou spolu s puzzle a výukovými kartičkami bonusem ke knížce.

 

 

Koupí e-knížky ale není všem morčecím aktivitám konec. Fifinka i Joumí se těší na další shledání.

Jednou za čas (týden) vám v emailové schránce přistanou další stránky ke knížce a smysluplné aktivity pro děti!  

Jestli se vám knížka s aktivitami líbí, koupit si ji můžete zde….

 

 

Na stránce naší školičky s názvem E-knížky a materiály neleznete také aktivity k tématu morčátek. Jsou zdarma ke stažení zde…

 

 

A zde ještě malé shrnutí ve videjku…

Přeji dětem spoustu smysluplné zábavy a morčátkům zdar!

 

Zárověň děkuji lidičkám z FB skupiny Morčátka-úžasná stvoření za poskytnutí fotografií jejich miláčků. Fotografie budou použity na výrobu dalších aktivit pro děti. Děkuji.

Sdílení