Téměř celý říjen jsme se bavili tématem dinosaurů.

Trošku jsme bojkotovali téma podzimu a s velkou radostí jsme navázali na téma pravěku, které jsme měli koncem září. 

S dinosaury si část dětí ve školičce hraje poměrně často. Byl trošku oříšek, kdy dinosaury zahrnout a vložit mezi běžná témata, která přirozeně vyplývají z koloběhu roku. Podzim jsme tedy vnímali okrajově a ponořili jsme se do tématu velkého světa Dinosaurů.

Opět jsme se vrátili k vývojové časové ose Země. Využili jsme opět karty a také knížky. Téma jsme začali zrozením dinosaurů. Použili jsme líhnoucí se vejce dinosaura ve vodě. 

K poznávání základních druhů dinosaurů jsme využili opět tubu Safari. K ní jsem vytiskla předlohu. Slouží k poznávání a pojmenování dinosaurů. 

Poté jsme si vymalovali omalovánky. Tyto jsou vodové. Nově jsme vyzkoušeli vodní štětce. Některé děti malovaly klasickým štětcem. Malovalo se průběžně. Zvládli jsme vymalovat více stránek. 😀

Hráli jsme si s logickou hrou Dinosauři – Ostrovy od Smart games Mindok. Cílem je rozdělit dinosaury na ostrovy tak, aby od sebe byli červení a zelení. (masožraví a býložraví)

Prohlédli jsme si další knížku, kde jsme se zaměřili právě na masožravé a býložravé dinosaury a čím se liší. Využili jsme také modelů dinosaurů, které nám donesl na ukázku M. ze školičky.

Pak přišla na řadu megaomalovánka. Na malování jsme použili voskovky.

A ještě leporelo Dinosauři a dvojstrana s hledacím úkolem. Tato obrázková knížka je nádherná. Autorkou je Emilia Dziubaková.

Hledání stínů. Aktivita pro mladší děti. Ale rády se účastnily i větší děti.

Dřevěné puzzle skládačky dinosaurů. 

A v kurzu je i knížka s odklápěcími okénky Dinosauři – Malý průzkumník.

K našemu tématickému stolečku jsme dinosaurům namalovali jejich svět na papír. Použili jsme akvarelové pastelky, barvy a štětce s vodou. 

Moc fajn je i podsvětlovací knížka z edice Posviť si na to. Děti se hezky prostřídaly. Textu je tak akorát. Byly nedočkavé. S delšími texty by to bylo náročné. 😀

Trénink číselných řad pomocí obrázků.

A na řadu přišly i vyškrabavací obrázky.

Hráli jsme si na archeology. Aktivita je vhodná spíš pro starší děti, kdy už je motorika více vyvinutá. Menším dětem se to moc nedařilo.  

Dinosauří dráha na auta na odlehčení… 😀

A zase jiné dřevěné puzzle.

A zase jiná omalovánka. Též vodová, jen má výraznější obrázky a je menší než co jsme si už ukazovali. Vhodná pro mladší děti. 

Dinosauři Lego duplo jsou v kurzu neustále. 

Hledání dinosaurů v písku. Ke kontrole, zda se našli všichni, slouží kartička s fotkami dinosaurů. Tuto aktivitu máme již dlouho a je též oblíbená. Písek využíváme pro různá témata.

Poté jsme dinosaury vyměnili za modely kostry dinosaurů. Tyto máme ve školičce nové. K aktivitě jsme si vzali knížku s kostrami dinosaurů a porovnávali, hledali a pojmenovávali je. Později další děti hledají kostry jen tak a moc je to bavilo. Dalo by se říct, že byli fascinovaní. 

A další vykopávka. Tentokrát by tam měl být barevný dino… a byl tam.

Tvořivá aktivita poznávání kostry dinosaura. Použili jsme uchošťoury. Ty jsem nastříhala a lepilo se.

Skládání dinosaurů pomocí tvarů. Opakování názvů tvarů. Tvary jsou vystřihnuté s tvrdého papíru. Skládali jsme bez předlohy. Původně jsem chtěla ještě vytvořit předlohy, ale nestíhala jsem. Tak to třeba zase příště.

A nesměly chybět omalovánky. Zkoušeli jsme akvarelové pastelky. Ty jsme roztírali štětcem a vodou nebo vodovými štětci.

Nechyběly ani aktivity venku. Dinosauří svět jsme tvořili několik dnů. Děti měly venku ke hraní kromě dinosaurů i polystyrenová vejce.

A ještě malování na chodník. To se moc povedlo.

Chystání kartiček, kde jsou snad všichni dinosauři (bylo jich moc) a je na nich uvedena váha dinosaurů. S dětmi jsme si povídali třeba… tento dinosaurus je tak těžký jako tvoje mamika… nebo je tak těžký jako ty. 😀

Kdybych měla shrnout tyto naše dinosauří dny, musím napsat, že to bylo báječné. Téměř všechny se děti se zapojovaly s nadšením. Občas nám chyběl čas na dokončení nebo prohloubení aktivit. Bohužel se také na všechny připravené aktivity a hry nedostalo. Také byly některé děti déle nemocné a neúčastnily se, což nás také mrzelo.

Děkuji moc rodičům za půjčení her, skládaček a některých modelů.

Pokud byste rádi nějaký materiál, který jsem zde použila, napište si. 

Krásné dny 

Petra

Sdílení