Sen se plní ve skutečnost…

I přes překážky, které školičce způsobila pandemie koronaviru, se nám letos podařilo část zahrady upravit a vytvořili jsme pro děti na zahradě další prima herní prvky.

Již delší dobu máme… smyslový chodníček, hmyzí dům, torza stromů a větví, chodníček mezi květinami, hřiště na hry, jezírko s rybkami, různé druhy houpaček a žebřík z lana, domeček, pískoviště, ptačí budky, spoustu stromů a keřů i zeleninovou a jahodovou zahrádku. A také zvířátka králíčka Emičku, morčátka Fifinku a Joumí a kočičku Keesie, která letos směla 2x koťátka.

Opravili jsme lanovku. Lano už máme mezi stromy natažené několik let. Bylo potřeba dokoupit hlavně sedátko, upravit sklon lana a dojezdovou část. Lano lze upravit pro různě velké děti. Lanovka je od jara stále v provozu. Ještě lanovku doplníme o stupínek, tak aby větší děti mohly samy samostatně nastupovat.

Vrcholem a novinkou letošního roku je herní kopeček. Původně měl být menší. Ale tak nějak se podařilo navést více hlíny a zároveň se mi nepodařilo sehnat delší rouru a tak to vyšlo takto. Moje představa původní byla taková, hlavně ať je tam skluzavka a myší díra na prolézání.

Svým rozměrem ale kopec vybízel k tomu, aby na něm, byly další herní prvky. A tak přibyla podesta. Ta se ukázala jako největší oříšek, ale náš šikovný taťka si s výrobou poradil. Kopec tak umožňuje na svém vrcholu zastavení a podle možností také řídit a dívat se dalekohledem, nebo jen tak sedět.

Po obvodu má kopec několik možností výstupu a sestupu. Chodníčkem, po schodech z cihel, přes dřeva, po schodech z pneumatik nebo jen tak volně nahoru. U kopce jsou dřevěné krychle a kvádry a také větve stromů. Ty přijdou také do kopce brzy zakomponovat. Některá část kopce zůstane volná, aby se dalo jezdit z kopečka, když napadne sníh. 

A tady v další fázi už s podestou.

A nesmí chybět vysněná skluzavka. Má přes 2 metry, má trošku menší sklon, aby menší děti nevystřelila.  Jezdí parádně.

Nově máme ve školičce letos i housenku. Nejsem zastáncem plastových hraček. Miluji dřevo a kámen. Ale některé herní prvky přijímám. Housenka hezky oživila zahradu a děti jí rády prolézají a taky na ni sedí a skáčou z ní dolů. 

Další novinkou je velká tabule. O ní jsem snila už dávno. Je namalovaná přímo na zdi černou tabulovou venkovní barvou. Okolí tabule ještě čeká na dotvoření. 🙂

Pořídili jsme také hnízdo. Velkou houpačku, kde se vejde více dětí. A nejraději létají do vesmíru.

V tomto rohu zadní části hospodářské budovy bývala kdysi díra. Konečně se nám ji podařilo zasypat a zatím je povrch upraven kamínky. Na tomto místě vznikne malé zázemí se stolem a posezením pro děti. Ale děti si hned našly místo, kde si mohou hrát s kamínky.

První Kesinčina koťátka se narodila v květnu. To bylo radosti. 

Jeden z malých plotů, který dělí školičkovou zahradu od naší soukromé. A konečně jsem si mohla dát na plot hrníčky. To byl též jeden z mých snů. 😀

Tento plot dělí zahradu hlavně z bezpečnostního důvodu. V naší soukromé části je nově polozapuštěný bazén. Proto se také objevilo takové množství hlíny v naší zahradě. 😀

Stále atuální jsou stále větvě stromů, kterých nám přibylo. Slouží jako přírodní hřiště na přelézání, sezení a skákání.

Ale také se nám na podzim ukázalo jako skvělé houboviště. Objevili jsme postupně mnoho druhů různých hub.

Na konci léta mi kamarádka dala echo na bazarové týpí. A tak nám přibyla na zahradě ještě dřevěná stavba i s horolezeckou stěnou. 😀

V rámci dinosauřích hrátek, které proběhly v říjnu, vzniklo také dinosauřiště, nebo-li dinosuří svět. 

Velkou radost udělal i velký kopec písku, který zbyl ze základu stavby.

Letošním kostlivcem ve skříni nám zůstává velké hřiště, které je zatím v garáži a nepodařilo se nám vyklidit místo, kde má hřiště stát. Čeká nás to na jaře. Zpětně ale i tak hodnotím letošní rok jako velmi zdařilý. Co myslíte?

Jestliže vás zajímají zahrady pro děti, jejich tvoření a také všelijaké tvoření obecně z přírodnin, připojte se k nám do FB skupinky Zahrada pro děti a pojďte se vzájemně inspirovat. Přes zimu necháme zahradu lehce spát a budeme ji jen lehce oživovat zimními aktivitami. Na jaře ale budeme pokračovat a plnit si další sny. 

Mějte krásné dny

Vaše Petra

Sdílení