Tento týden, po několika měsících, opět ožila naše domácí miniškolička. S dětmi jsme si první chvíle náramně užili. Těch pár měsíců co jsme se neviděli, je všechny posunulo o krůček dál. Jsou větší, vyzrálejší a o pár měsíců starší. Je znát, že jim školička a děti už chyběly.

První dny ve školičce proběhly ve volnějším režimu. Děláme to, na co máme náladu. Malým cílem je opakování základních barev a poznávání jejich kombinací. Učíme se i venku v přírodě, na naší zahradě. 

Ve školičce mají děti připravené prostředí pro jejich přirozený rozvoj. Mají své oblíbené hry, hračky, stavebnice, puzzle, knížky, ale také rády vaří a pečují o zvířátka. Záliby dětí jsou rozmanité, ale každý si najde to své. Chvíli si hrají samy, chvíli spolu, tak jak mají zrovna náladu. Povídáme si, smějeme se, zpíváme si, tvoříme, čteme a je nám dobře. Když probíhala ranní chůze po elipse, náš denní rituál za zvuku známé hudby, měla jsem husí kůži a rozmazané oči. 

Krásné chvíle prožíváme také na naší zahradě. Ta v sobě snoubí prvky herní i výukové. Všechny prvky jsou vytvářeny citlivým přístupem a jsou komponovány do zahrady tak, aby nenarušovaly klima, rozmanitost a biodiverzitu přírodní zahrady.

Nejvíce využívaný je náš kouzelný herní kopec a naše obyčejně neobyčejná hromada písku. Rozvíjí dětskou fantazii a kreativitu, učí děti spolupráci, trpělivosti, toleranci a mnoho dalších dovedností. Děti si užívají své tady a teď a jsou šťastné. 😀

A tak to má být. Školička přežila krušné časy. Je krásné pozorovat, jak se vše navrací do normálu. Potrvá ještě pár týdnů, než se dostaneme do běžného režimu, ale první týden byl moc fajn. 

Tímto bych ráda poděkovala rodičům školičkových dětí, kteří se svým přístupem a podporou zasloužili o to, že školička přežila nelehké chvíle a pokračuje ve své činnosti dále. Poděkování patří také mému manželovi a dětem. Bez jejich podpory by školička již nefungovala.

Neschopnost naší vlády se zasloužila o krach mnoha živnostníků. I já jsem se zmítala v uplynulém roce v mnoha nepříjemných pocitech a krizích. Školička (s kapacitou cca 6 dětí) jede v režimu služeb v rámci ŽL a tak provoz bylo nutné uzavřít i v době, kdy státní školky s mnohem větším počtem dětí byly otevřené. Tato opatření stále nedávají smysl a já osobně toto považuji za diskriminační pro všechny alternativy předškolního vzdělávání.

Smysl a energii mi v těžkých dnech dávalo tvoření online kurzu Smyslová zahrada pro děti. Na konci zimy jsem spustila první běh a byla to jízda. Druhý běh kurzu bude otevřen v červenci a jestliže máte chuť tvořit dětem zahradu a mít neustále v rukávu nespočet inspirací ať je léto nebo zima, přidejte se k nám tady.

Mějte se krásně, užívejte si jaro! 

Vaše Petra

Sdílení