Můj prázdninový deník

Léto je tu a s ním i prázdninové radovánky.

Bojíte se, že několik týdnů prázdnin své děti nezabavíte?

Máte zavřenou školku a děsíte se, že se vaše dítě bude nudit a zlobit?

Máte omezený repertoár her a námětů na různorodé aktivity?

Prázdninový deník je tu pro Vás a Vaše dítě!

Deník má přes 50 stran, tedy 50 úkolů. Některé úkoly jsou obsáhlejší a lze je plnit i více dnů, či na více etap.

Deník je určen pro děti cca od 4 let a výše. Je vhodný i pro školáky prvního stupně vzdělávání. Děti, které ještě neumí psát, mohou vše vyjádřit kresbou. Děti, které již čtou si mohou psát i kreslit. 

Prázdninový deník je zaměřený na poznávání zahrady/přírody a sám sebe, ale jsou v něm i tipy na aktivity a záznamy z výletů. K plnění úkolů není podmínkou mít zahradu. Zahradou je myšleno místo v přírodě pro děti.

Co v prázdninovém deníku najdete?

hry a aktivity

kreslení a malování

logické úkoly

omalovánky

volné tvoření

náměty na rozvoj grafomotoriky

tvořivé a kreativní úkoly

aktivity na smyslové vnímání 

terapii psaním a kreslením

motivační úkoly

 

Jaká témata se v deníku vyskytují?

příroda

zahrada

zvířata

rostliny

počasí

výlety

náměty na pohyb

smyslové vnímání

přírodní živly

výroba oděvů a doplňků

tvůrčí myšlení 

rituály

Co vám prázdninový deník přinese?

Velkou úlevu a pocit štěstí, protože vaše dítě bude mít radost a zabaví se s deníkem na dlouhé hodiny. Bude po vás chtít přečíst úkol na daný den, pokud ještě neumí číst. S některými úkoly bude potřebovat trošku pomoci, nebo bude třeba Vašeho dohledu, například při zakládání ohně. Ale i to k prázdninám patří a některé úkoly mohou obohatit vás společný den. Díky deníku můžete prožít spokojené prázdniny. A to se vyplatí, ne?

Jak s deníkem pracovat?

Deník dětem můžete vytisknout na A4, nebo A5 formát. Osobně raději doporučuji větší A4, protože děti budou mít více prostoru na domalování a dotvoření svého deníku. Deník můžete dát do kroužkové vazby nebo svorky, aby držel pohromadě. Fajn může být i složka, kde budete postupně vkládat hotové listy a další materiály, které obohatí deník. 

Deník je záměrně vyhotoven v černobílé formě a je jen na každém dítěti, jak si deník po svém dotvoří. Tisk proveďte jednostránkově. Druhá/rubová strana stránek může sloužit k dalším tvořivým či psacím aktivitám k tématu, nebo volnému zaznamenávání myšlenek, zážitků, přání. Pokud použijete kroužkovou vazbu, vložte i pár prázdných stránek na konec, budou se určitě hodit. K deníku můžete dítěti pořídit arch tématických samolepek.

Dítěti by mělo mít v dosahu pastelky, fixy, voskovky… větší děti razítka, nůžky, křídové pastely, lepící pásku, děrovačky a lepidlo. Holčičky jistě uvítají i třpytky, pírka, korálky atd. Prostě vše pro jejich zábavné tvoření. 

Jaká jsou pozitiva psaní a tvoření svého deníku?

Tento deník má mnoho inspirativních aktivit, které mají za úkol dítě nejen zabavit a propojit ho s přírodou, ale naučit ho zaznamenávat své pocity, dojmy, sny a přání. Deník má za úkol širší a hlubší význam a to, aby se dítě naučilo předávat a ventilovat své pocity a emoce jinou než mluvenou formou. Mnohé děti se ostýchají z různých důvodů mluvit a tato forma jim může pomoci zbavit se (vymalovat, nebo vypsat) ze svých strachů, či negativních emocí. 

Z dlouhodobého hlediska vidím také přínos v procesu kreativního vyjádření ať už psaním nebo malováním. V průběhu školní docházky děti často zápasí s těmito neverbálními projevy, ať už v literatuře, slohu nebo výtvarné výchově. 

Často se také mluví o tom, že psaní deníku je výborná forma terapie různých psychických neduhů.

Ideální je tedy začít tvořit svůj deník už v předškolním věku a to nenásilnou a hravou formou. Pojďte do toho. 

Bonus

Omalovánka

Bonusem k prázdninovému deníku pro děti je krásná na míru tvořená originální omalovánka od kreslířky a malířky Petry Oringle Řehové.

Prožijte prázdniny pohodově. 🙂

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.