Mgr. Petra Kaňáková
sociální a předškolní pedagog, průvodce, lektor, chůva, trenér
a především máma tří dětí
Kurz je rozdělen do lekcí. Celkem jich je 10.
Původně se otevíralo každý týden jedno téma, které jsme probírali do hloubky i šířky. 🙂 Nyní si kurzem procházíte libovolně.
Každá lekce je obohacena o videa k tématu.
Součástí kurzu jsou návody na aktivity s dětmi, návody na vytvoření ukázkových záhonů, jedlou a vonnou zahradu, návod na vytvoření smyslových boxů, návod na vytvoření domečků pro hmyz i jiná zvířátka, tematické projekty, návod na bezpečnou zahradu, roční výzvy, úkolovky apod.
Součástí kurzu je velké množství tipů na hry, činnosti a aktivity.
V kurzu tvoříme herní prvky zahrady pro děti.
Velká část materiálu je ke stažení.
Velkou výhodou kurzu je, že máte informace na jednom místě. Nemusíte už trávit čas hledáním dalších informací na webu nebo v knížkách.
Kurz je obohacen o zajímavé bonusy.
Cena kurzu je do konce listopadu 2 880Kč.
Hodnota kurzu je mnohem vyšší. Stačí si pročíst stránku, co vše v kurzu najdete. 🙂
Ke kurzu Vám bude automaticky vystaven doklad.
Tak si to pojďme projít ještě konkrétně, na co se můžete v každé lekci těšit.
1. Smyslové vjemy a hra
V této lekci se dozvíte, proč je pro děti důležité připravené prostředí plné smyslových podnětů. Jaký je rozdíl mezi volnou a organizovanou hrou a co dětem přináší. Jaké druhy her můžete dětem nabídnout na míru. Nejznámější hry si představíme fotkou, popisem, či návodem. Proč je důležitá svoboda pohybu a jak dětem vytvořit na zahradě zóny, abyste ji u dětí podpořili a vy byli v klidu. Jak využít volný materiál z přírody ke hrám. V lekci najdete i seznam pomůcek, nářadí, hraček, které na zahradu patří. Budeme si povídat, jak podpořit vnitřní motivaci u dětí. lekce ukončují výzva k akci a bonusy.
2. Prvky zahrady
Druhá lekce je velmi obsáhlá a výživná. 😀 Pojímá snad všechny herní, výukové, užitkové i okrasné prvky zahrady formou fotografií a popisu. U některých najdete také videa s postupem k hotovení. Takto souhrně prvky zahrady nenajdete v žádné literatuře a ani kurzu. V lekci nechybí výzvy k akci a bonusy.
3. Plánování a oragnizace
Po druhé lekci výčtu toho, co můžete na zahradě mít, logicky následuje plánování. Vybíráme a kombinujeme prvky zahrady tak, aby nám ladily do té naší zahrady. Postupně vás navedu, vytvoříte se seznam prvků, které byste chtěli na zahradě mít. S rozvahou architekta si sami uděláte rozvahu a vytvoříte nákres. Zamyslíme se nad tím, jak propojit některé výukové prvky třeba s herními nebo užitkovými. Dozvíte se, co by měla a neměla obsahovat přírodní zahrada a proč chceme mít tu naši zahradu přírodní. Dostanete praktické tipy do zahrady. Ke stažení také najdete časový plán výsadby a sklizně rostlin a sběru bylin. Najdete videa k tématu plevele a nevítaných návštěvníků v zahradě. Jaké jsou multismyslové objekty v zahradě a jak je budeme využívat v dalších lekcích? A opět najdete výzvu k akci a bonusy.
4. Smyslový vjem HMAT
Vše o smyslovém vnímání hmatem, se dozvíte v této lekci. Proč je důležité a jaké další smysly nahrazuje. Co rozvíjíme a co tímto smyslem vnímáme? Nejen povídání, ale i konkrétní ukázky, tipy a inspirace na aktivity, ale i tvoření. Tvořit můžeme pomůcky pro rozvoj tohoto smyslu, ale také samotným tvořením tento smysl můžeme rozvíjet. Opět najdete výzvu k akci a speciální bonusy.
5. Smyslový vjem ZRAK
Smyslový vjem zrak nás informuje o největším počtu podnětů z okolí ve srovnání s jinými smysly. Jak to u nás v těle funguje? Co vše vnímáme? Co rozvájíme? Opět mnoho inspirací na pozorování, aktivity a hry. Povídáme si také o dětech a venkovním prostředí. Dostanete tipy, jaké využít atlasy a klíče k pozorování a učení v zahradě. Součástí je výzva k akci a bonusy související s tématem.
6. Smyslový vjem SLUCH
Téma sluchu a sluchového vnímání a co se děje, když sluch nefunguje jak má. Co vnímáme? Co rozvíjíme? Co vše lze v zahradě a přírodě poslouchat? I v této lekci najdete spoustu tipů. Děti se naučí rozpoznat některé druhy ptáků podle sluchu. Vyrobíte si zvukové hry nebo hračky. V lekci najdete také povídání o tom co se děje, když jsou děti citlivé na hluk nebo jiné smyslové vjemy. A opět vás čeká výzva a bonusy.
7. Smyslový vjem ČICH
Tento smyslový vjem bývá u dětí zanedbávaný. Pojďte se dozvědět jak nám v těle tento vjem funguje, co jím vnímáme? Jak ho rozvíjet? Co vše můžeme v zahradě vnímat čichem? Kromě spousty námětů na aktivity, najdete také videa, jak s dětmi založit vonnou zahrádku a vonnou louku. Jaký je mezi nimi rozdíl? Součátí tohoto vjemu je i správné dýchání. Proč je fajn s dětmi zkusit a používat meditace nebo mindfulness? Lekce je obohacena o výzvy k akci a bonusy.
8. Smyslový vjem CHUŤ
Chuť je smyslový vjem, se kterým se setkáváme moc dobře už od počátku bytí dětí. Často se zamýšlíme nad tím, proč dětem něco chutná a proč ne. Jaké máme chutě? Jak je vnímáme? Co rozvíjíme? Co vše lze ochutnávat? Jak se mění chutě? Poznejte nové inspirace, tipy a aktivity k tomuto smyslovému vjemu. Vytvořte si podle návodu záhon jedlých květů. Seznam a postup je k mání. Povídáme si také o bylinkách. Probereme semínka a semenaření. Dostanete tip na octování. Nechybí výzvy k akci a bonusy.
9. Projekty
V týdnu projektů si ukážeme, jak uchopit informace z přechozích lekcí. Jaké oblasti vývoje u dětí poporujeme a jak jim vytvářet projekty na míru. Dostanete návod, čeho si u dětí všímat, co a jak jim nabízet a jak u nich rozvíjet jejich přirozený zájem. V lekci najdete mnoho inspirace k tématům. (Roční období, Divočina v zahradě, Ptáci, Včela, Motýl, Škvor, Pavouk, Morče, Půda. Ve videu probereme téma dětí a pozornosti. Výzva k akci a bonusy jako každý týden.
10. Bezpečnost
Ať už jste rodič, pedagog nebo průvodce, určitě vás bude zajímat, jak pro děti vytvořit bezpečné zázemí na vaší zahradě. Tato lekce je rozdělena do několika bodů. Projdeme si zóny zahrady, rostliny, vhodný výběr prvků v zahradě, vědomá rizika a vědomé vedení, ochranné prvky, vhodné oblečení, nejčastější úrazy a nesmí chybět první pomoc a lékárnička bez chemie.
Děti jsou malé jen jednou.
Nepropásni ten vzácný čas, který už nelze vrátit zpět.